دوره ی مدیریت کسب و کار

مدیریت کسب و کار چیست 

عبارت مدیریت کسب و کار معادل business administration  یا management business می باشد . که در ادبیات فارسی و بحث مدیریت به معنای مدیریت بازرگانی برگردانده شده است . به صورت کلی در عرصه ی علوم مدیریتی ، مفهوم مدیریت به دو شاخه ی عمومی و خصوصی تقسیم شده است . در شاخه ی مدیریت عمومی رشته هایی نظیر مدیریت دولتی با گرایشات مختلف مانند مدیریت تحول ، مدیریت سیستم ، مدیریت شهری وجود دارند .

اما در شاخه ی غیر عمومی مدیریت خصوصی وجود دارد . در دانشگاههای ایران تا سال های ۱۳۷۴ و ۱۳۷۵ رشته ی مدیریت ، شممل دو شاخه ی دولتی و غیردولتی بود که عناوین مدیریت غیر دولتی آن مدیریت صنعتی و مدیریت بازرگانی بودند . در واقع بخش غیر عمومی مدیریت شامل مدیریت بازرگانی و صنعتی می باشد . بنابراین این دو رشته دیدگاه یکسانی دارند و می توان گفت که هردو در زمینه ی کسب و کار بنگاه های اقتصادی مطرح می شوند . از این نظر مدیریت صنعتی زیر مجموعه ی مدیریت کسب و کار می شود . اما بر مباحث تولید و ساخت تمرکز دارد . 

کسب و کار به زبان ساده به کلیه ی تشکیلات حقیقی و حقوقی گفته می شود که هدف آنها کسب درآمد و سود می باشد . با استناد به این تعریف ، یک پیک موتوری و موتور مورد استفاده اش تا غول های بزرگ سرمایه گزاری کسب و کار خوانده می شود . شناخت و تشخیص مفهوم کسب و کار با استفاده از مفهوم کلمه ی سیستم آسانتر است . با استفاده از واژه ی سیستم ، می توان گفت کسب و کار ، سیستمی است که متشکل از درون دادها ، فرایندها ، بروندادها است .

از نظر علوم مدیریتی و بحث نظری علوم مدیریت ، ابزار شناخت سیستم ذکر شده ، تئوری سازمان می باشد که در مباحث علمی مدیریتی جایگاه ویژه ای دارد . امروزه بسیاری از مجلات علمی معتبر دنیا روزانه یافته های پژوهشگران این حوزه را منتشر می کند. مجموعه ای از کتابهای مختلف در حوزه ی سازمان و کسب و کار وجود دارد . در این زمینه یافته های علمی بیشماری وجود دارد که آموزش و یادگیری و اجرای آنها  بهره وری بیشتر و همچنین اقتصاد قدرتمند تری را برای سازمانها رقم میزند. 

امروزه در دانشگاهها وهمچنین مراکز معتبرآموزشی در راستای ارتقا علم مدیریتی در سازمانها و همچنین کسب سود و درآمد بیشتر، دوره های مختلف مدیریت (bba/mba/dba) وجود دارد که با استناد به علوم آموزشی این مباحث و همچنین اجرای آنها در سازمانها به صورت گسترده، امید آن میرود که درآینده شاهد بازارهای اقتصادی پر رونق و بهره ور باشیم.   
مرکز آموزش مجازی پارس نیز در راستای اهداف آموزشی و همچنین اجرایی مدیریت در سازمانها برگزار کننده ی دوره های مدیریت ، (bba / mba/ dba /emba ) می باشد که تمامی مباحث را در قالب بسته های آموزشی و آنلاین در اختیار دانش پذیران قرار می دهد. این مرکز ضمن اعطای مدرک معتبر دوره ، کلیه ی دانش و تخصص و تکنیک های مدیریتی را آموزش داده ومدیرانی مجرب و کاربلد تربیت می کند . 


مدیریت کسب و کار و کسب و کار اینترنتی 

امروزه با پیشرفت و توسعه ی علم و تکنولوژی ، دنیای کسب و کارشاهد تغییرات زیادی در این زمینه بوده است . تمامی دکانهای قدیمی و سنتی پدران و اجدادمان امروزه تبدیل به شرکت ها و بنگاههای اقتصادی کلان شده است . تمامی اصول و ارکان بازار های دیروز ( سنتی) امروزه تبدیل به تکنیک ها و ترفندهای جدید مدیریتی در قالب سازمانها و شرکتها شده است .

در این روزها با توجه به رشد شایان تکنولوژی در سطح بین الملل کسب وکار و همچنین استفاده ی روزافزون کاربران اینترنتی ، شاهد به وجود آمدن کسب و کارهای اینترنتی در سطح کلان هستیم .با توجه به تغییرات ذکر شده ، رقابت در عرصه ی کسب و کار و مدیریت سازمانها ، کاری بس دشوار به نظر رسیده و تدبر و مهارت خاص خودش را می طلبد . مدیران امروزه می بایست برای اعمال کلیه ی تغییرها در سطح کلان و متناسب به بازار کسب و کار امادگی داشته باشند . عدم تسلط کافی برعلوم مدیریتی وهمچنین در سطح اجرایی باعث شکست مدیریت و بهره وری مناسب می شود . 

شرکت های کوچک، در ابتدا با بودجه و سرمایه ی محدود آغاز به کار می کنند و بسیاری ازانها به دلیل نبود دانش مدیریتی در زمینه ی بازاریابی ، تبلیغات ، مدیریت مناسب منابع انسانی ، ارتباطات ، مدیریت ارتباط با مشتری ، مدیریت بحران ، مدیریت تامین بودجه و …. دچار مشکل شده و شکست می خورند .از سوی دیگر هولدینگ ها و شرکتهای بزرگ با تمامی این مشکلات در سطح کلان مواجه هستند . مدیران کارآزموده و صاحب شرکت های بزرگ می بایست دانش و اطلاعات خود را به صورت مداوم به روز رسانی کنند تا توانایی رویارویی با تغییرات دنیای کسب و کار در سطح کلان را داشته و رویکرد و بهره وری مناسبی برای سازمان خود رقم بزنند . 

مرکزآموزش مجازی پارس برگزار کننده ی دوره های مدیریتی در سطح آموزش اصول ابتدایی مدیریت  و همچنین در سطح پیشرفته جهت مدیران کارآزموده و موفق می باشد . 
 

ویژگی های شاخص یک مدیر فروش موفق 

شرکت ها و بنگاه های بزرگ اقتصادی به مدیران خوش فکر و خلاق در عرصه ی بازاریابی و فروش نیاز دارند . یک مدیر خلاق قدرتمند ، در ایجاد تعادل و همچنین اعمال تکنیک های موفق مدیریتی در سازمان نقش به سزایی دارد. بر اساس تحقیقات و پژوهش های انجام شده ، تکنیک ها و روش های مدیریتی تدوین شده که نهایتا می تواند منجر به موفقیت چشم گیر مدیران بازاریابی و فروش شود . 

هفت عامل مهم در انجام وظایف یک مدیرفروش موفق و خلاق عبارتند از :
۱)    حمایت و اجرای بهترین روش های تجربه شده از قبل در امور مدیریت موفق 
۲)    حمایت از ایده های جدید و طرح های ابتکاری و خلاقانه در ارایه ی محصولات جدید 
۳)    توسعه و گسترش آموزش مهارت های بازاریابی و فروش جهت کارمندان واحد فروش 
۴)    حمایت و استقبال از ایده های جدید پرسنل مختلف 
۵)    شناسایی بخش های جدید مورد نیاز بازار 
۶)    هدایت و سرمایه گزاری در جهت ایده های جدید و کارا 
۷)    آماده سازی و طراحی بستر مناسب جهت پروژه های رو به رشد 

مدیریت هزینه جهت تولید و تدوین ایده های بهترنیز باید وجود داشته باشد . استفاده و اجرای فاکتورهای ذکر شده ، موجب می شود که ایده ها ی کارآمد به بار نشسته و موفقیت روز افزون پروژه ها را رقم بزند . یک مدیر فروش موفق و پویا اصولا تمامی زمان و انرژی خود را صرف تمرکز بر اینگونه فعالیت ها می کند . یک مدیر فروش موفق با طراحی یک برنامه ی مناسب و کارآمد با اعمال موارد فوق ، میتواند گام مهمی در جهت رفع اشکالات و شناخت نقاط قوت و ضعف بردارد. 
خلاقیت و نواوری نیز فرایندی مبنی بر نگرش اصولی و شناخت کلی می باشد اما در نظر گرفتن اصول مدیریتی و اعمال ان باعث رفع موانع و مشکلات شده و در اثر بخشی ایده ها موثر می باشد . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X
بهین تجارت آریانا شرق © 1398